2023 yilda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida “Yashil hudud” DUK tomonidan amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 30.12.2021-yildagi PF-46-son Farmonning 1-ilovasiga ko‘ra “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida hududlarda ekologik holatni yanada yaxshilash maqsadida 2023-yilda Respublikamizning 134 ta tuman va shaharlarida jami 347 gektar maydonda “yashil bog‘lar”ni barpo etish belgilangan.
Mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida jami 134 ta mahalliy kengashlarning “yashil bog‘lar” barpo etish maqsadida yer ajratish bo‘yicha tegishli qarorlari qabul qilindi.
“Yashilloyiha” loyihalash instituti tomonidan loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqilib, ekspertizadan o‘tkazildi.
“Yashil hudud” DUK va uning hududiy korxonalari tomonidan 347,1 gektar maydonda 122 ming dona tuproq-iqlim sharoitiga mos ko‘chatlar ekilib, “yashil bog‘lar” barpo qilish ishlari amalga oshirildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 19.05.2023-yildagi 05/1-3292-son topshirig‘iga ko‘ra Zomin tumanidagi 110 gektar o‘rmon fondi yer maydonlarida “yashil bog‘lar” barpo etish belgilangan bo‘lib, ushbu topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Respublika “Yashil hudud” DUK tomonidan loyiha-smeta hujjatlari asosida 44 ming dona ko‘chatlar ekilib, 110 gektar maydonda “yashil bog‘” barpo qilindi.
Bundan tashqari, Vazirlar Mahkamasining 681-F-son Farmoyishi bilan 2023-yil kuz va 2024-yil bahor mavsumlarida Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi tog‘li va tog‘oldi hududlarda 30 ta vazirlik hamda idoralar tomonidan “yashil bog‘lar” tashkil etish belgilangan bo‘lib, mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida jami 638,6 gektar maydonda, 334 ming dona daraxt va buta ko‘chatlarini ekish ishlari amalga oshirilib, “yashil bog‘lar” barpo etildi.
Ushbu topshiriqlar ijrosini ta’minlashda ham “Yashil hudud” DUK va uning hududiy korxonalari bevosita ishtirok etdi.
Jumladan, “Yashil hudud” DUK tomonidan loyiha-smeta hujjatlari asosida Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi “yashil bog‘i” hududida 29,3 ming dona, Yoshlar siyosati va sport vazirligi “yashil bog‘i” hududida 10 ming dona, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi “yashil bog‘i” hududida 7,5 ming dona, Tashqi ishlar vazirligi “yashil bog‘i” hududida 6 ming dona Madaniyat vazirligi “yashil bog‘i” hududida 5 ming dona, shuningdek, Biznesni rivojlantirish banki “yashil bog‘i” hududida 12,5 ming dona va Asaka banki “yashil bog‘i” hududida 7,5 ming dona, ko‘chat ekish ishlari amalga oshirildi.
Mazkur tadbirlar 2024-yilning bahor mavsumida ham davom ettirilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari “Zamin” xalqaro jamoat fondi bilan birgalikda “Yashil zamin” loyihasi doirasida 2023-yil bahorgi ko‘chat ekish mavsumida Toshkent shahrining Yangihayot va Chilonzor tumanlaridagi jami 3 ta hududda 4 ming 659 dona, kuz mavsumida esa Olmazor va Yangihayot tumanlaridagi jami 4 ta hududda 2 ming 550 dona hududlarning tuproq-iqlim sharoitiga mos daraxt va buta ko‘chatlarini ekish ishlari amalga oshirildi.

In 2023, within the framework of the "Green Space" national project, the activities carried out by the "Green Area" DUK
According to Annex 1 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-46 dated 30.12.2021, within the framework of the national project "Green Space", in order to further improve the ecological situation in the regions, in 2023, a total of 347 hectares of "green space" will be created in 134 districts and cities of our Republic. establishment of "gardens" is set.
In order to ensure the implementation of this task, a total of 134 local councils have taken appropriate decisions on allocating land for the purpose of establishing "green parks".
Project-estimate documents were developed by "Yashilloiha" design institute and were examined.
"Yashil hudud" DUK and its regional enterprises have planted 122,000 seedlings suitable for soil and climate conditions on 347.1 hectares, and established "green gardens".
Also, according to the order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 05/1-3292 dated 19.05.2023, it is established to establish "green gardens" on 110 hectares of land of the forest fund in Zomin district. in order to ensure the execution of the task, 44,000 saplings were planted and a "green garden" was established on an area of 110 hectares.
In addition, according to the Decree of the Cabinet of Ministers No. 681-F, in the fall of 2023 and spring of 2024, the establishment of "green parks" by 30 ministries and agencies in mountainous and sub-mountainous areas of Bostonliq district of Tashkent region in order to ensure the implementation of this task, 334,000 trees and bushes were planted and "green gardens" were established on a total area of 638.6 hectares.
"Yashil hudud" DUK and its regional enterprises directly participated in the implementation of these tasks.
In particular, 29,300 units in the "green park" of the Ministry of Mining and Geology, 10,000 units in the "green park" of the Ministry of Youth Policy and Sports, 7.5 thousand units in the territory of the Ministry of Investments, Industry and Trade "green park", 6 thousand units in the territory of the "green park" of the Ministry of Foreign Affairs, 5 thousand units in the territory of the "green park" of the Ministry of Culture, as well as the Business Development Bank 12,500 seedlings were planted in the "green garden" area and 7,500 seedlings were planted in the "green garden" area of Asaka Bank.
These events are planned to be continued in the spring season of 2024.
In addition, together with the "Zamin" international public foundation, within the framework of the "Green Land" project, in the spring planting season of 2023, a total of 4,659 trees were planted in 3 areas of Yangihayot and Chilonzor districts of Tashkent, and in the autumn season, a total of 4 trees were planted in Almazor and Yangihayot districts. 2 thousand 550 tree and shrub saplings were planted in the region suitable for the soil and climate conditions of the region.