2023 yilda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida “Yashil hudud” DUK tomonidan amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 30.12.2021-yildagi PF-46-son Farmonning 1-ilovasiga ko‘ra “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida hududlarda ekologik holatni yanada yaxshilash maqsadida 2023-yilda Respublikamizning 134 ta tuman va shaharlarida jami 347 gektar maydonda “yashil bog‘lar”ni barpo etish belgilangan.
Mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida jami 134 ta mahalliy kengashlarning “yashil bog‘lar” barpo etish maqsadida yer ajratish bo‘yicha tegishli qarorlari qabul qilindi.
“Yashilloyiha” loyihalash instituti tomonidan loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqilib, ekspertizadan o‘tkazildi.
“Yashil hudud” DUK va uning hududiy korxonalari tomonidan 347,1 gektar maydonda 122 ming dona tuproq-iqlim sharoitiga mos ko‘chatlar ekilib, “yashil bog‘lar” barpo qilish ishlari amalga oshirildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 19.05.2023-yildagi 05/1-3292-son topshirig‘iga ko‘ra Zomin tumanidagi 110 gektar o‘rmon fondi yer maydonlarida “yashil bog‘lar” barpo etish belgilangan bo‘lib, ushbu topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Respublika “Yashil hudud” DUK tomonidan loyiha-smeta hujjatlari asosida 44 ming dona ko‘chatlar ekilib, 110 gektar maydonda “yashil bog‘” barpo qilindi.
Bundan tashqari, Vazirlar Mahkamasining 681-F-son Farmoyishi bilan 2023-yil kuz va 2024-yil bahor mavsumlarida Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi tog‘li va tog‘oldi hududlarda 30 ta vazirlik hamda idoralar tomonidan “yashil bog‘lar” tashkil etish belgilangan bo‘lib, mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida jami 638,6 gektar maydonda, 334 ming dona daraxt va buta ko‘chatlarini ekish ishlari amalga oshirilib, “yashil bog‘lar” barpo etildi.
Ushbu topshiriqlar ijrosini ta’minlashda ham “Yashil hudud” DUK va uning hududiy korxonalari bevosita ishtirok etdi.
Jumladan, “Yashil hudud” DUK tomonidan loyiha-smeta hujjatlari asosida Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi “yashil bog‘i” hududida 29,3 ming dona, Yoshlar siyosati va sport vazirligi “yashil bog‘i” hududida 10 ming dona, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi “yashil bog‘i” hududida 7,5 ming dona, Tashqi ishlar vazirligi “yashil bog‘i” hududida 6 ming dona Madaniyat vazirligi “yashil bog‘i” hududida 5 ming dona, shuningdek, Biznesni rivojlantirish banki “yashil bog‘i” hududida 12,5 ming dona va Asaka banki “yashil bog‘i” hududida 7,5 ming dona, ko‘chat ekish ishlari amalga oshirildi.
Mazkur tadbirlar 2024-yilning bahor mavsumida ham davom ettirilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari “Zamin” xalqaro jamoat fondi bilan birgalikda “Yashil zamin” loyihasi doirasida 2023-yil bahorgi ko‘chat ekish mavsumida Toshkent shahrining Yangihayot va Chilonzor tumanlaridagi jami 3 ta hududda 4 ming 659 dona, kuz mavsumida esa Olmazor va Yangihayot tumanlaridagi jami 4 ta hududda 2 ming 550 dona hududlarning tuproq-iqlim sharoitiga mos daraxt va buta ko‘chatlarini ekish ishlari amalga oshirildi.

В 2023 году в рамках национального проекта «Зеленое пространство» осуществляется деятельность ДУК «Зеленая территория».
Согласно приложению 1 Указа Президента Республики Узбекистан №-46 от 30.12.2021 года, в рамках национального проекта «Зеленое пространство», в целях дальнейшего улучшения экологической ситуации в регионах, в До 2023 года в 134 районах и городах нашей республики будет создано 347 га «зеленых насаждений», предусмотрено создание «садов».
В целях обеспечения реализации этой задачи в общей сложности 134 местных совета приняли соответствующие решения о выделении земель для создания «зеленых парков».
Проектно-сметная документация была разработана проектным институтом «Яшиллоиха» и прошла экспертизу.
ДУК «Яшиль худуд» и его региональные предприятия высадили на 347,1 га площади 122 тысячи саженцев, пригодных к почвенно-климатическим условиям, и разбили «зеленые сады».
Также согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №05/1-3292 от 19.05.2023 года установлено создание «зеленых садов» на 110 га земель лесного фонда Зоминского района. Для обеспечения выполнения задания было высажено 44 000 саженцев и разбит «зеленый сад» на площади 110 га.
Кроме того, согласно постановлению Кабинета Министров №681-Ф, осенью 2023 года и весной 2024 года 30 министерствами и ведомствами в горных и предгорных районах Бостонликского района предусмотрено создание «зеленых парков». Ташкентской области в целях обеспечения реализации данной задачи высажено 334 тысячи деревьев и кустарников и созданы «зеленые сады» на общей площади 638,6 га.
ДУК «Яшил худуд» и его региональные предприятия приняли непосредственное участие в реализации этих задач.
В частности, 29,3 тыс. ед. в «зеленом парке» Министерства горного дела и геологии, 10 000 ед. в «зеленом парке» Министерства молодежной политики и спорта, 7,5 тыс. ед. на территории Мининвестиций, промышленности и спорта. Торговый «Зеленый парк», 6 тыс. ед. на территории «Зеленого парка» МИД, 5 тыс. ед. на территории «Зеленого парка» Минкульта, а также Банк развития бизнеса На территории «Зеленый сад» банка «Асака» высажено 12 500 саженцев и 7 500 саженцев на территории «Зеленый сад».
Эти мероприятия планируется продолжить в весеннем сезоне 2024 года.
Кроме того, совместно с Международным общественным фондом «Замин» в рамках проекта «Зеленая земля» в весеннюю посадку 2023 года высажено 4659 деревьев в 3 районах Янгихаётского и Чиланзорского районов Ташкента. а в осенний сезон в Алмазорском и Янгихайотском районах высажено 4 дерева, в районе, подходящем для почвенно-климатических условий региона, посажено 2 тысячи 550 саженцев деревьев и кустарников.